Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
161 Brett K Talbot Sanctuary Lakes Cricket Club Russell Pollock Shield Division 511 1 Barkly Street Uniting Cricket Club
143 Bryce Priebe Sunshine Heights Cricket Club Roy Picone Shield Division 311 1 Pascoe Vale Hadfield Cricket Club
143 Tarek Moughanie West Coburg Cricket Club Deer Park Club / Isaacs Howarth Shield Division 111 1 Airport West St Christophers Cricket Club
129* Aaron Driver Bellbridge Cricket Club "Sport" King Shield Division 4 Seconds11 1 Moonee Ponds Cricket Club
118 Jack T Potticary West Coburg Cricket Club Deer Park Club / Isaacs Howarth Shield Division 111 1 Airport West St Christophers Cricket Club
115 James Gilmour East Coburg Cricket Club Russell Pollock Shield Division 511 1 Burnside Springs Cricket Club
113 Joseph Conlin East Coburg Cricket Club Russell Pollock Shield Division 511 1 Burnside Springs Cricket Club
109 Neeten Chouhan Sunshine United Cricket Club Kookaburra Sports / Turner Shield Senior Division11 1 Haig Fawkner Cricket Club
105 Francis Tran Sunshine YCW Cricket Club Murray / Law Shield Division 5 Seconds11 1 Seabrook Cricket Club
104* Amit Nayyar Sanctuary Lakes Cricket Club Murray / Law Shield Division 5 Seconds11 1 Barkly Street Uniting Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
6/8 Nathan Mora Sunbury Cricket Club Les Smith Shield Division 3 Seconds11 1 Grand United Cricket Club
6/12 James Robertson Melton South Cricket Club Russell Pollock Shield Division 511 1 Jacana Cricket Club
6/21 Patrick J McArdle Altona North Cricket Club Deer Park Club / Isaacs Howarth Shield Division 111 1 Doutta Stars Cricket Club
6/31 Kenneth C Pennyfeather St Andrews Footscray Cricket Club Evan Evans / Clark Shield Division 411 1 Gellibrand Cricket Club
6/49 Thomas Nice Laverton Cricket Club "Sport" King Shield Division 4 Seconds11 1 Roxburgh Park Broadmeadows Cricket Club
6/60 Amit Sharma Donnybrook Cricket Club Russell Pollock Shield Division 511 1 Wyndhamvale Cricket Club
6/114 Jarrod Milczak Pascoe Vale Hadfield Cricket Club Roy Picone Shield Division 311 1 Sunshine Heights Cricket Club
5/16 Jack Ind Newport - Digman Cricket Club Fred Jamieson Shield Division 2 Seconds11 1 West Newport Cricket Club
5/18 Obaid Ur Rehman Greenvale Kangaroos Cricket Club Fred Jamieson Shield Division 2 Seconds11 1 Footscray United Cricket Club
5/26 Pasindu Perera St Andrews Pascoe Vale Cricket Club Fred Jamieson Shield Division 2 Seconds11 1 Kingsville Cricket Club
5/32 Brad Robertson Williamstown CYMS Cricket Club Western Sports Centre / McNamara Shield Division 211 1 Altona Roosters Cricket Club
5/33 Amila Sandaruwan East Keilor Cricket Club Roy Picone Shield Division 311 1 Glenroy Cricket Club
5/37 Wade A Kirkwood Sanctuary Lakes Cricket Club Russell Pollock Shield Division 511 1 Barkly Street Uniting Cricket Club
5/37 Matthew Williams Sunshine YCW Cricket Club Russell Pollock Shield Division 511 1 Seabrook Cricket Club
5/38 Trent Thomson Keilor Park Cricket Club Western Sports Centre / McNamara Shield Division 211 1 Royal Park Brunswick Cricket Club
5/40 Kevin R McLean Caroline Springs Cricket Club Roy Picone Shield Division 311 1 Williamstown Imperials Cricket Club
5/40 Cooper McPharlane Glenroy Cricket Club Roy Picone Shield Division 311 1 East Keilor Cricket Club
5/41 Amil Prasad Footscray United Cricket Club Western Sports Centre / McNamara Shield Division 211 1 Greenvale Kangaroos Cricket Club
5/42 Kanwar Singh Maribyrnong Park St Marys Cricket Club Evan Evans / Clark Shield Division 411 1 Moonee Valley Cricket Club
5/43 Gihan D Kankanamge Tullamarine Cricket Club Deer Park Club / Isaacs Howarth Shield Division 111 1 St Francis de Sales Cricket Club
5/44 Tobias Sutherland Maribyrnong Park St Marys Cricket Club "Sport" King Shield Division 4 Seconds11 1 Moonee Valley Cricket Club
5/48 Kaushal Lokuarachchi Sunshine Cricket Club Deer Park Club / Isaacs Howarth Shield Division 111 1 PEGS Cricket Club
5/48 David Manktelow Tullamarine Cricket Club Bondini / Bannon Shield Div 1 Seconds11 1 St Francis de Sales Cricket Club
5/55 Mark T Schwartz Sunshine YCW Cricket Club Murray / Law Shield Division 5 Seconds11 1 Seabrook Cricket Club
5/62 Jack Blythman Altona Roosters Cricket Club Fred Jamieson Shield Division 2 Seconds11 1 Williamstown CYMS Cricket Club
5/70 Shakeem Clarke PEGS Cricket Club Deer Park Club / Isaacs Howarth Shield Division 111 1 Sunshine Cricket Club
5/94 Rohit Thakur Barkly Street Uniting Cricket Club Russell Pollock Shield Division 511 1 Sanctuary Lakes Cricket Club

Hat-Tricks

No records found

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
50 Thomas Stoneham St Andrews Footscray Cricket Club Evan Evans / Clark Shield Division 411 1 Gellibrand Cricket Club
400Flynn Rice Caroline Springs Cricket Club Roy Picone Shield Division 311 1 Williamstown Imperials Cricket Club
400Buddika Hasaranga Druids Cricket Club Kookaburra Sports / Turner Shield Senior Division11 1 St Albans Cricket Club
400Riley Orlinski Bellbridge Cricket Club "Sport" King Shield Division 4 Seconds11 1 Moonee Ponds Cricket Club
301Dylan Baker Deer Park Cricket Club Patrick Quinn Shield Senior Seconds11 1 Craigieburn Cricket Club
301Tharanga Indika Altona Roosters Cricket Club Western Sports Centre / McNamara Shield Division 211 1 Williamstown CYMS Cricket Club
301Nathan Wilson Airport West St Christophers Cricket Club Bondini / Bannon Shield Div 1 Seconds11 1 West Coburg Cricket Club
301Matthew Micevski Point Cook Cricket Club Les Smith Shield Division 3 Seconds11 1 Werribee Centrals Cricket Club
202GURWANT SINGH Donnybrook Cricket Club Russell Pollock Shield Division 511 1 Wyndhamvale Cricket Club
121Henry Thomas Moonee Valley Cricket Club "Sport" King Shield Division 4 Seconds11 1 Maribyrnong Park St Marys Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
7/383 Altona North Bondini / Bannon Shield Div 1 Seconds11 1 Doutta Stars
3/383 Bellbridge "Sport" King Shield Division 4 Seconds11 1 Moonee Ponds
9/357 West Coburg Deer Park Club / Isaacs Howarth Shield Division 111 1 Airport West St Christophers
8/328 Footscray United Western Sports Centre / McNamara Shield Division 211 1 Greenvale Kangaroos
6/305 Point Cook CC Roy Picone Shield Division 311 1 Werribee Centrals
5/302 East Coburg Russell Pollock Shield Division 511 1 Burnside Springs
9/289 Deer Park Kookaburra Sports / Turner Shield Senior Division11 1 Craigieburn
10/277 Sunshine United Kookaburra Sports / Turner Shield Senior Division11 1 Haig Fawkner
10/276 Sanctuary Lakes CC Russell Pollock Shield Division 511 1 Barkly Street Uniting
10/274 Sydenham / Hillside Deer Park Club / Isaacs Howarth Shield Division 111 1 Seddon

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
232 J Gilmour - J Conlin East Coburg Russell Pollock Shield Division 511 1 Burnside Springs
198 T Moughanie - JT Potticary West Coburg Deer Park Club / Isaacs Howarth Shield Division 111 1 Airport West St Christophers
170 P Auciello - A Frydas Altona North Bondini / Bannon Shield Div 1 Seconds11 1 Doutta Stars
144 Y Mehmood - K Mahela Jacana Murray / Law Shield Division 5 Seconds11 1 Melton South Royals CC
138 PS Warnakulasuriya - L Kumara Footscray United Western Sports Centre / McNamara Shield Division 211 1 Greenvale Kangaroos
134 J Gage - BK Talbot Sanctuary Lakes CC Russell Pollock Shield Division 511 1 Barkly Street Uniting
120 N Chouhan - A Burton Sunshine United Kookaburra Sports / Turner Shield Senior Division11 1 Haig Fawkner
117 F Malook - U Bandara Deer Park Kookaburra Sports / Turner Shield Senior Division11 1 Craigieburn
115 M Nelson - J Lang Bellbridge "Sport" King Shield Division 4 Seconds11 1 Moonee Ponds
112 P Hetherington - S Hettiyahandi Gellibrand Evan Evans / Clark Shield Division 411 1 St Andrews

NEWS FROM THE VTCA

Events